مقالات

دستگاه ویبره پولیش چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه ویبره پولیش

دستگاه ویبره برش از جمله دستگاه هایی است که با بهره گیری از مکانیزم لرزش یا ویبره و مواد ساینده موجود در خود می تواند قطعات قرار گرفته را پردازش کرده و آن ها را صاف و صیقلی نماید. سطح لرزش، نوع ماده ساینده و شستشو دهنده مورد استفاده در دستگاه ویبره پولیش در پولیش یا صاف و صیقلی کردن قطعات بسیار تأثیرگذار است.

دستگاه ویبره پولیش چیست؟

پرداخت و صاف و صیقلی کردن قطعات فلزی از جمله موارد مورد توجه صنعتگران از زمان قدیم بوده است. در زمان قدیم صنعتگران قطعات را داخل بشکه ای به طور عمودی قرار می دادند و به صورت فیزیکی با کمک نیروی دست بشکه را می چرخاندند تا قطعات را صاف و صیقلی نمایند. بعدها حتی از چرخ آبی و نیروی آبی برای چرخاندن بشکه جهت صاف کردن قطعات استفاده شد اما امروزه جهت چرخاندن این بشکه ها و چرخش سریع و یکنواخت آن ها که سبب صاف و صیقلی شدن بهتر قطعات می شود و زمان کمتری نیز صرف می شود از دستگاه هایی برای این کار به نامه دستگاه ویبره پولیش استفاده می شود.

در دستگاه ویبره پولی حرکت قطعاتی که قرار است صاف و صیقلی و پولیش شوند در مسیری دایره ای و طبق نیروی گریز از مرکز انجام می شود. شدت چرخش در دستگاه ویبره بین 900 تا 3600 دور در دقیقه است.
جهت صاف و صیقلی کردن ناصافی های ظریف از فرکانس های بالاتر و دامنه حرکتی کوچک تر استفاده می شود و جهت صاف و صیقلی کردن ناصافی های بزرگ تر از فرکانس های پایین تر و دامنه حرکتی بزرگ تر استفاده می شود.
جهت صاف و صیقلی کردن با دستگاه ویبره پولیش از مواد ساینده ای به جنس پلاستیک فشرده و یا سنگ صیقل داده شده استفاده می کنند. جهت نرم کردن سطوح قطعات از سنگ های نرم تر استفاده می شود. جهت صاف و صیقلی کردن قطعات سه مرحله پلیسه گیری، نرم کردن و پرداخت کاری انجام می گیرد.

دستگاه ویبره پولیش دارای سازه ای به صورت 6 ضلعی تا 8 ضلعی است که توسط تسمه، پولی و یک الکتروموتور ویبره صورت می گیرد. جسم ساینده مورد استاده در بشکه، میزان و درجه و یا قدرت ویبره و مایع شستشو دهنده همگی در ایجاد سطحی صاف و صیقلی نقش دارند.

کاربرد دستگاه ویبره پولیش

از مهم ترین کاربردهای ویبره پولیش آماده کردن قطعات جهت آبکاری، تمیزکای، چربی گیری، اکسیدزدایی، پلیسه گیری، پرداخت کاری و …. است. در صنایع ماشینی و حتی در صنایع طلا و جواهر از ویبره پولیش استفاده می شود.

انواع دستگاه ویبره پولیش

دستگاه ویبره پولیش در دو نوع کروی و مکعبی تقسیم می شوند. دستگاه وبره کروی دستگاهی تک موتور است. از دستگاه ویبره کروی برای صاف و صیقلی کردن قطعات بزرگ نمی توان استفاده کرد. دستگاه ویبره مکعبی دارای دو موتور است و برای پرداخت و صاف و صیقلی کردن قطعات بزرگ قابل استفاده است. یکی از موارد مورد استفاده در هر دو نوع دستگاه پولیش ماده ساینده است که از جنس پلاستیکی فشرده یا از جنس سنگ هایی است که صیقل داده شده اند.

اگر سنگ مورد استفاده خشن باشد می توان برای پلیسه گیری و از بین بردن ناصاف های بزرگ استفاده شود. اما برای نرم کردن سطوح قطعات حتماً از سنگ های نرم استفاده می شود. در صورتی که سطوحی که می بایست پولیش شوند دارای ناصافی های زیادی باشند، توصیه می شود ابتدا از طریق سنگ های خشن پلیسه گیری شده و در ادامه از طریق سنگ های نرم تر پرداخت کاری گردد. در انتها به منظور براق کردن سطوح مورد نیاز از سنگ پولیش جهت پولیش کاری استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =