مقالات

مهم ترین کاربردهای موتور ویبره چیست؟

مهم ترین کاربردهای موتور ویبره چیست

موتور ویبره از جمله دستگاه های کاربردی صنعتی است که جهت ایجاد لرزش و ارتعاش مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به کاربرد ویبراتور در هر صنعتی که نیا به لرزش و ارتعاش داشته باشد از این دستگاه استفاده خواهد شد. البته در زمان استفاده از ویبراتور به حجم و تعداد دور و قدرت ویبراتور و ابعاد محصول خروجی حاصل از ارتعاشات و لرزش می بایست توجه شده و با در نظر گرفتن این موارد از ویبراتور مناسب استفاده شود.

موتور ویبره چیست؟

موتور ویبره یا ویبراتور موتوری برای ایجاد لرزش است. وزنه هایی که به صورت لنگ در هر دو طرف شافت الکتروموتور ویبره قرار گرفته اند سبب ایجاد لرزش در موتور ویبره می شوند. گاهی به موتور ویبره ویبراتور، ویبره بدنه یا ویبره صنعتی یا موتور ارتعاشی یا الکترو ویبره نیز گفته می شود.

از جنبه های مختلف می توان موتور ویبره را تقسیم بندی کرد. در حالت کلی دو نوع دستگاه ویبراتور وجود دارد:

• موتور ویبره وزنه متعادل: در این نوع از موتور ویبره ویبراتور روی محور موتور قرار داشته و از این طریق سبب لرزش می شود.
• موتور ویبره اکچویتور یا ویبره رزونانس خطی: در این نوع از موتور ویبره از جرمی داخلی و کوچک متصل به فنر جهت ایجاد ارتعاش استفاده می شود.از منظر دیگری می توان موتور ویبره را بر حسب ناحیه ای که توسط موتور ویبره به ارتعاش در آورده می شود تقسیم کرد. ارتعاش ایجاد شده می تواند داخلی و یا خارجی باشد. ویبراتور خارجی به سطح خارجی سطوح نصب شده و سبب ایجاد ارتعاش و ویبره در سطح خارجی می شود اما در ویبراتور داخلی ارتعاش و ویبره به داخل قطعه نفوذ می کند و ویبره بتن از بهترین نمونه های ویبره داخلی به شمار می رود.

البته موتور ویبره بر حسب تعداد دور نیز تقسیم بندی می شود.
• موتور ویبره 1000 دور: این نوع موتور ویبره ارتعاش بالا و فکانس کم دارد. در صنعت زغال سنگ از این نوع موتور ویبره جهت هدایت پودر زغال سنگ استفاده می شود. در این نوع موتور ویبره اگرچه تعداد ضربات و ارتعاشات کمتر است اما شدت ضربات بیشتر است.
• موتور ویبره 1500 دور: این موتور ویبره تعداد ارتعاشات و لرزش بالاتری داشته و ارتعاشات ریز و کوچکی را فراهم می آورد. در شن شویی و ماسه شویی از این نوع ویبره ایتفاده می شود.
• موتور ویبره 3000 دور: موتور ویبره 3000 دور نسبت به موتور ویبره 1500 دور ارتعاشات ریزتری را فراهم می آورد. لازم به ذکر است که هرچه دور موتور ویبره بالاتر باشد قدرت ارتعاش کمتر و هرچه دور موتور کمتر باشد قدرت ارتعاش بیشتر خواهد بود. در صنایعی نظیر صنعت مجسمه سازی و یا دیگر صنایعی که حساسیت بالاتری دارند از این نوع موتور ویبره استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پمپ وکیوم آبی

کاربرد موتور ویبره

کاربرد موتور ویبره بسیار متفاوت است. در دسته های بازی یا در گوشی های هوشمند تلفن همراه نیز از موتور ویبره استفاده می شود. علاوه بر موارد ذکر شده در صنایع فناوری اطلاعات می توان از موتور ویبره در صنعت بتن و سیمان، صنعت کشاورزی، شن و ماسه شویی، مجسمه سازی، صنعت زغال سنگ، صنایع موارد غذایی و آرد، صنایع جداسازی دانه ها و خشکبار و … استفاده کرد.

خرید موتور ویبره

جهت انتخاب هر دستگاهی به ویژه دستگاه های مورد استفاده در صنعت لازم است تا فاکتورهایی را مدنظر قرار داد. از جمله فاکتورهای لازم در خرید موتور ویبره را می توان متناسب با موارد ذیل برشمرد:

• سطحی که موتور ویبره بر روی آن قرار می گیرد. اگر موتور ویبره روی میز نصب می شود و یا روی قیف نصب می گردد می بایست ابعاد میز و یا ابعاد حجمی قیف مورد نظر قرار گرفته و از موتور ویبره مناسب استفاده شود.
• اندازه و وزن متریال خروجی در تعیین نوع موتور ویبره و قدرت آن می بایست مورد توجه قرار گیرد.
• اغلب اگر لازم باشد تا موتور ویبره روی میز نصب شود از موتور ویبره 3000 دور و اگر قرار باشد تا موتور ویبره برای سرندها استفاده شود از موتور ویبره 1500 دور استفاده می شود.

هامر صنعت نماینده فروش اینورتر، پمپ وکیوم و الکتروموتور AC است. برای مشاهده محصولات بر روی لینک کلیک کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *