مقالات

کاربرد موتور ویبره بدنه چیست؟

کاربرد موتور ویبره بدنه

به منظور ایجاد ویبره و ارتعاش در ماشین الات صنعتی از موتور ویبره یا موتور ویبره بدنه استفاده می شود. این دستگاه در مقایسه با تجهیزات کاربردی قدیمی تر از خود،، کاربرد بهینه تری داشته و ایمنی بالاتری را برای کارگران فراهم می آورد. از موتور ویبره در صنایع مختلفی چون صنعت نفت، غذا، پلیمر، ساختمان، بتن، الک های صنعتی یا سرند، جداکننده و …استفاده می شود. موتور ویبره در این صنایع جهت سرند کردن، سورت و جداسازی، حباب زدایی، انتقال مواد و تنش زدایی مورد استفاده قرار می گیرد.

موتور ویبره چیست؟

در گذشته بسیاری از صنعتگران به منظور ایجاد ویبره و ارتعاش مورد نیاز از سیستم های قدیمی و منسوخی چون استفاده از یک الکتروموتور و تسمه استفاده می کردند. این افراد برای تولید نیروی محرکه از الکتروموتوری معمولی استفاده می کردند و چرخش ایجاد شده در الکتروموتور را با یک تسمه یا گاردان به یک لنگ منتقل می کردند. در این فرایند دوران تسمه و لنگ کاملاً مشهود است و شرایط غیر ایمنی را برای کارگران فراهم کرده و احتمال تماس دست کارگران با آن وجود دارد. در این سیستم قدیمی معایب ذیل وجود داشت:

• احتمال تماس دست کارگران با لنگ و تسمه و ایمنی بسیار پایین
• پاره شدن تسمه
• خرابی بلبرینگ و جای بلبرینگ
• هزینه تعمیر و نگهداری بالا
• ایجاد سر و صدای زیاد حین کار
• ایجاد دستگاهی با ظاهری نامناسب در کارگاه و کارخانه

به دلیل ایمنی بیشتر برای کارگران و از بین بردن معایب یاد شده و ایجاد ویبره و ارتعاش قابل تنظیم از موتور ویبره بدنه مخصوص استفاده می شود. موتور ویبره که به نام موتور ویبره بدنه نیز شناخته می شوند به منظور ایجاد ارتعاش در ماشین آلات صنعتی به کار می رود. ارتعاش موتور ویبره توسط یک الکتروموتور و چرخش شفت مرکزی ایجاد می شود و انتقال ارتعاش از شفت مرکزی توسط انگشتی های روی شفت به بدنه دستگاه انجام می گیرد. سنگ خردکن ها، هاپرها، میزهای ویبره، قالب های تولیدکننده سنگ مصنوعی، قالب های مورد نیاز برای تولید دیوار پیش ساخته، تولید جداول بتنی، تست دانه های روغنی، قالب های تولید موزاییک و …. از جمله تجهیزات صنعتی هستند که موتور ویبره بدنه بر آن ها نصب می شوند.

خرید موتور ویبره بدنه

توصیه می شود در زمان خرید موتور ویبره بدنه موارد ذیل لحاظ گردد:
• توجه به نیروی گریز از مرکز در موتور ویبره بدنه
• دور موتور ویبراتور موجود در موتور ویبره که در صورت بالا بودن دور موتور مقدار نوسان و دامنه حرکتی ویبره کمتر و اگر دور موتور کمتر باشد دامنه حرکت بالاتر می رود.
• خدمات پس از فروش تأمین کننده موتور ویبره
• قدرت یا توان موتور ویبره
• شدت جریان یا میزان آمپر مورد نیاز موتور ویبره بدنه

لازم به ذکر است که در خرید موتور ویبره بدنه می بایست در نظر گرفته شود که با افزایش سرعت گشتاور موتور ویبره بدنه، ضربات و ارتعاشاتی با سرعت بالاتر و دامنه نوسانی کوچکتر وارد می شود و بالعکس، سعنی هرچه دور الکتروموتور کمتر باشد تعداد ضربات کمتر و دامنه حرکتی و ارتعاش بزرگ تر خواهد بود.

تعداد موتور ویبره بدنه مورد نیاز

به منظور ایجاد ویبره و ارتعاش در دستگاه صنعتی به تعدادی از موتور ویبره بدنه نیاز است. عوامل مختلفی که بر تعداد موتورهای ویبره مورد نیاز اثر می گذارند عبارتند از:

نوع حرکت: اگر حرکتی که ویبره ایجاد می کند به صورت رفت و برگشتی باشد استفاده از دو موتور ویبره ضرورت دارد اما در صورتیکه ویبره به صورت دایره ای و 360 درجه باشد استفاده از یک موتور ویبره نیاز را برطرف خواهد کرد.
نوع دستگاه: اغلب برای ایجاد ویبره در میزهای ویبره از یک موتور ویبره استفاده می کنند. این در حالی است که جهت ایجاد ویبره و ارتعاش در سرندها و هاپرهای سنگین استفاده از دو موتور ویبره ضرورت خواهد داشت.

هامر صنعت نماینده فروش اینورتر، پمپ وکیوم و الکتروموتور AC است. برای مشاهده محصولات بر روی لینک کلیک کنید و یا برای گرفتن استعلام قیمت با شماره 02133532192 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =