مقالات

پمپ وکیوم چیست و چه کاربردی دارد

پمپ-وکیوم-آبی

پمپ وکیوم چیست؟

پمپ وکیوم یک تجهیز صنعتی است که وظیفه آن ایجاد فضای خلا است. در فرآیندهای صنعتی گاهی لازم است فشار محیط یه یک اتمسفر و کمتر از آن برسد. بنابراین باید فضا از هر نوع ذرات ماده تهی شود. پمپ خلا با مکش مولکول های هوا و دیگر ذرات سیال موجود، این فضا را فراهم می کند. این پمپ معمولا به تنهایی به کار نمیرود بلکه در کنار شیر، لوله، اتصالات و فشار سنج تحت عنوان سیستم خلا قرار می گیرد.

پمپ-وکیوم-دو-مرحله-ای

انواع پمپ

پمپ وکیوم بسته به نوع طبقه بندی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

ساختار: در این دسته بندی، سه نوعِ آبی، روغنی و خشک وجود دارند. پمپ آبی در صنایع بزرگ و پمپ روغنی در صنایع متوسط و پمپ خلا خشک در محیط های خورنده به کار می روند.

فشار: اولیه و ثانویه نام دو دسته پمپ خلا، بر اساس فشار هستند. گستره فشار کاری پمپ خلا در بازه یک تا ده به توان منفی یازده تور می باشد.

پمپ-وکیوم-آبیعملکرد:در دسته بندی عملکرد پمپ خلا، چند مدل وجود دارد. پمپ تک مرحله ای در فشار پایین به کار می رود و با قطع برق، عملکردش متوقف می شود. پمپ دو مرحله ای با قطع برق تا مدتی مکش را ادامه می دهد و در فشارهای بالاتر به کار می رود. از سوی دیگر نوعی از پمپ خلا ذرات موجود در محیط را در روی یک سطح جمع می کند و بعد از روی آن جذبشان می کند و به آن پمپ وکیوم جاذب یا دریافت کننده می گویند. در مقابل پمپ انتقال وجود دارد که ابتدا انرژی جنبشی ذرات را با چرخش پره بالا می برد و سپس آن ها را از درون محیط به بیرون هل می دهد.

کاربرد پمپ وکیوم

جاروبرقی یک وسیله آشنا از کاربرد پمپ وکیوم است. علاوه بر این در کارخانجات تولیدی، صنایع غذایی، داروسازی و آزمایشگاه، ریخته گری و دستگاه های ساکشن این پمپ را می توان یافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *