مقالات

پمپ وکیوم کوچک

پمپ وکیوم کوچک

پمپ وکیوم کوچک- نوعی از پمپ وکیوم است که از نظر عملکرد مشابه پمپ وکیوم می باشد. تفاوت آن با پمپ وکیوم سایز بزرگتر و نوع صنعتی آن، در ظرفیت پمپاژ و تفاوت در ولتاژ  آن می باشد.

ایجاد خلاء در یک سیستم مستلزم جابجایی همه مولکول های گاز از سیستم است. در صورت وجود اختلاف فشار بین دو ناحیه ، مولکول ها حرکت می کنند. ناحیه ای که تعداد مولکول های کمتری داشته باشد منطقه فشار کم خواهد بود و ناحیه ای با مولکول های بیشتر فشار بالا در نظر گرفته می شود. دستگاهی که می تواند اختلاف فشار را بین دو ناحیه ایجاد کند ، پمپ محسوب می شود. در یک سیستم خاص ، پمپ ایجاد خلاء ، پمپ وکیوم محسوب می شود.

پمپ وکیوم تجهیزات اولیه ای است که برای آب بندی کانتینر برای بدست آوردن فضای خلاء از طریق گاز پمپاژ استفاده می شود. قابل استفاده در منطقه در زمینه نگهداری یخچال ، ماشین آلات چاپ ، بسته بندی وکیوم ، آنالیز گاز ، صنعت گرمایش و سایر عملیات استخراج ، همچنین می تواند به عنوان پمپ پشتیبان برای انواع تجهیزات خلاء بالا مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه کار پمپ وکیوم

نحوه کار پمپ وکیوم به این صورت است که پروانه در داخل سیلندر محتوی آب، حرکتی دورانی و خارج از محور در حول محور پمپ دارد. پره های پروانه در حین حرکت دورانی خود به آب برخورد و از آن خاررج می شود که این عمل باعث مکش می شود و در مقابل حجم آب کاهش پیدا کرده که باعث عمل تراکم می شود.

برای اینکه عمل تراکم به صورت ایزوترمال صورت پذیرد، می توان از کندانس ذرات آب و هوای خروجی و بازگشت به پمپ استفاده کرد که این عمل باعث خنک شدن پمپ می شود و درجه حرارت به ثبات می رسد. آب نقش مهمی در عملکرد پمپ وکیوم ایفا می کند و باعث خنک شدن آن می شود.

انواع پمپ وکیوم کوچک

 پمپ وکیوم کوچک 12 ولت

گفته شد که پمپ وکیوم باعث تخلیه مولکول های هوا از یک محفظه آب بندی شده می شود و یک فشار منفی و خلاء نسبی را ایجاد می کند.

ابعاد و اندازه این پمپ وکیوم کوچک به صورتی طراحی شده اند که کاربردی به صورت رومیزی داشته باشند. به همین دلیل در آزمایشگاه ها یا مراکز صنعتی کوچک تر به کار می روند و انواع گوناگون سیالات به وسیله پمپ وکیوم کوچک منتقل می شوند.

یکی از انواع پمپ وکیوک کوچک ، پمپ وکیوم 12ولت می باشد. این پمپ در 12 ولت کار می کند و مکش کافی برای اکثر پروژه های کوچک دارد. این پمپ از یک موتور ساده DC تغذیه می شود. اتصالات موجود در پمپ از میلگردهای 4/1 است. فرکانس آن بر حسب هرتز محاسبه می شود و دارای بازدهی و عملکرد بالایی در نوع خود می باشد. و فشار منفی 60kpa را ایجاد می کند. جریان عبوری هوای آن 2.4 لیتر بر دقیقه می باشد.

کاربرد پمپ وکیوم کوچک هوا 12 ولت

  • دستگاه ماساژ صورت
  • دستگاه شیر دوش
  • ساخت دستگاه های وکیوم
  • دستگاه مخصوص وکیوم مواد غذایی

انواع دیگر پمپ وکیوم کوچک

پمپ وکیوم کوچک دو مرحله ای

بیشترین کاربرد آن در آزمایشگاه ها می باشد. دارای وزنی سبک و به صورت رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ وکیوم با جریان مستقیم

این پمپ یکی از انواع پمپ های وکیوم می باشد که از طریق نیروی هوای فشرده کار می کند و دارای وزنی سبک است و پرتابل می باشد.

نگهداری پمپ وکیوم

پمپ های وکیوم بخشی جدایی ناپذیر از بسیاری از تأسیسات صنعتی است و در بسیاری از کاربردهای فرآوری و ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. با تنظیم مناسب سیستم شما و نگهداری به موقع پیشگیرانه ، پمپ شما می تواند برای سال های آینده به طور مؤثر کار کند.

پمپ های خلاء با گذشت زمان می توانند آسیب ببینند و برای ادامه کار و تجهیزات لازم به تعمیر و نگهداری اولیه نیاز است. تعمیر پمپ وکیوم در سراسر کشور ارائه می شود و تعدادی از شرکت های مختلف ممکن است در منطقه شما فعالیت کنند. بررسی های بسیاری از این شرکت ها را می توان در وب سایتهای مختلف در سراسر وب یافت.

طیف گسترده ای از پمپ وکیوم کوچک با قیمت های متفاوتی در بازار وجود دارند این پمپ ها برای پمپاژ سیالات در حجم بسیار کم به کار می روند زیرا این پمپ وکیوم 12 ولت DC به عنوان یکی از پرفروش ترین پرفروش ها در هر زمان تبدیل شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.