مقالات

موتورهای ویبره چیست؟

موتورهای ویبره

مقدمه- موتور ویبره- یک موتور لرزشی یک موتور سه فاز است که عمداً نامتعادل است ، و همچنین به عنوان یک جرم چرخان غیرمجاز (ERM) یا یک موتور لرزشی شناخته می شود. موتورهای ویبره ای برای لرزش غربالها ، فرورفتگی ها و جداول بلکه همچنین برای جدا کردن محصولات در یک پناهگاه یا لوله دفن زباله استفاده می شوند. موتورهای ارتعاشی با یک جریان بدون مانع از مواد ، فرایند کارآمد و مداوم را تضمین می کنند. آنها همه چیز را از ذرات ریز مانند آرد ، ماسه و پودر گرفته تا مواد درشت تر مانند تراشه های چوبی ، شن و زغال سنگ اداره می کنند.

دو نوع اساسی موتور لرزش وجود دارد.

یک موتور لرزش جرمی چرخش خارج از مرکز (ERM) هنگام چرخش از یک توده نامتعادل کوچک بر روی موتور DC استفاده می کند ، نیرویی را ایجاد می کند که به ارتعاش تبدیل می شود.

یک محرک رزونانس خطی (LRA) حاوی یک توده داخلی کوچک متصل به چشمه است که هنگام رانندگی نیرویی ایجاد می کند.

موتورهای لرزش کوچک از دهه 1960 وجود داشته اند. در ابتدا ، آنها برای ماساژ محصولات ساخته شده بودند ، اما توسعه آنها در دهه 1990 هنگامی که مصرف کنندگان نیاز به تماس ویبره از طریق تلفن های همراه خود داشتند ، پیشرفت جدیدی به خود گرفتند. امروزه طراحان و کاربران به طور یکسان از دو دهه تلفن های همراه یاد گرفته اند که هشدار لرزش راهی عالی برای هشدار دادن اپراتورها به یک رویداد است.

این روزها از موتورهای لرزشی مینیاتوری در طیف گسترده ای از محصولات مانند ابزار ، اسکنر ، ابزار پزشکی ، ردیاب GPS و میله کنترل استفاده می شود. موتور ویبراتور همچنین اصلی ترین عامل بازخورد هاپتیک است که راهی ارزان برای افزایش ارزش محصول و تمایز آن از رقابت است

فاکتورهای مختلف فرم لرزش موتورهای ویبره

موتورهای ویبره – در حالی که هدف نهایی موتور ویبره تولید نیرو است ، روش های زیادی برای دستیابی به آن وجود دارد. طیف گسترده ای از اشکال جسمی ، داخلی و خارجی وجود دارد که به شما در رسیدن به این هدف کمک می کند. برای راهنمایی شما ، مقاله های زیر به توصیف ویژگی های اصلی هر نوع کمک می کنند.

محبوب ترین عامل فرم ما موتور ERM یا پیجر است. این امر به این دلیل است که تعداد زیادی موتور DC در این فرم استوانه ای موجود است ، جایی که جرم خارج از مرکز به ایجاد نیروی نامتعادل کمک می کند. آنها همچنین متنوع ترین هستند – می توان آنها را روی PCB سوار کرد ، از انواع اتصالات برق استفاده کرد و حتی بر اساس موتورهای بدون برس نصب کرد. با این حال ، موتورهای سکه از همان اصل عملیاتی استفاده می کنند – اما جرم غیر عادی آنها در بدن کوچک دایره ای آنها (جایی که نام آنها را دریافت می کنند) نگه داشته می شود. آنها به دلیل اندازه محدود در دامنه محدود هستند اما دارای پروفایل های بسیار کمی (فقط چند میلی متر!) هستند که باعث می شود در برنامه هایی که فضا محدود است ، از محبوبیت بالایی برخوردار شوند.

Encapsulation فرآیند آب بندی ERM در یک محفظه پلاستیکی است. این واحدها برای کاربردهایی که موتور در قالب تزریق قرار دارد یا موتورهایی که نیاز به موتور لرزش ضد آب دارند ، محبوب هستند. موتورهای نصب شده بر روی PCB انواع مختلفی از جمله موتورهای لرزش SMD ، شاسی های درون سوراخ و یا پایانه های پد بهاری دارند. برخی حتی از اتصالات برق سرب و یک تکنیک مخصوص نصب (مانند چسب) استفاده می کنند تا مسیرهای PCB نیازی به رسیدن به خود موتور نداشته باشند

برنامه های کاربردی و نمونه های متداول موتورهای ویبره

موتورهای ویبره روشی رایج برای جابجایی مواد و محصولات است که بدون نیاز به مداخله انسان می تواند در ناودانها یا حفره ها گیر کند. این برنامه ها معمولاً برخی از موتورهای بزرگتر  را به کار می گیرند ، با این حال ، امولسیفایرها یا آزمایشهای علمی گاهی اوقات از موتورهای ویبره کوچکتر استفاده می کنند که نیازهای خاص آنها را برآورده می کند. در مقابل ، برنامه های کاربردی پزشکی اغلب از وسایل کوچکتر مانند تجهیزات دستی استفاده می کنند.

دستگاه های قابل حمل سبک و قابل حمل که نیاز به هشدار به کاربران دارند برای موتورهای ویبره کوچک مناسب هستند – به ویژه هنگامی که از باتری استفاده می کنند. خودروها از سنسورهای بیشتر و بیشتری برای کمک به رانندگان استفاده می کنند ، متأسفانه اینها با صدای بوق و صدای آزار دهنده همراه است. موتورهای لرزش به دادن اطلاعات خاموش به راننده کمک می کنند و یا فقط هشدارها را به صدا می افزاید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *