مقالات

آشنایی با پمپ وکیوم آبی

پمپ-وکیوم-آب-در-گردش

تعریف و عملکرد پمپ وکیوم آبی

پمپ وکیوم آبی یکی از انواع پمپ خلاء است که در صنایع گوناگون به منظور کاهش فشار محیط به کار می رود. در ساختار این پمپ، آب به عنوان ماده خنک کننده استفاده می شود. پمپ وکیوم آبی یک یا چند پروانه با ویژگی گریز از مرکز دارد که در زمان روشن شدن پمپ، آب درون مخزن را در یک چرخه داخلی درون پمپ به گردش در می آورد. در این حالت در محور گردش موتور، یک فضای تهی ایجاد می شود که هوای محیط را از دریچه ورودی موتور به داخل می کشد و با کاهش فشار آن را از دریچه خروجی بیرون می فرستد. تکرار این فرایند به کاهش فشار و در نهایت ایجاد خلاء در محیط می انجامد.

پمپ-وکیوم-آب-در-گردش

ساختار و انواع پمپ خلاء آبی

پمپ وکیوم آبی در دو جنس تمام استیل و ترکیبی از چدن استیل ساخته می شود که در حالت دوم فقط پروانه پمپ، از جنس استیل است. این پمپ در اندازه و توان های مکش گوناگون، در بازه 40 تا 5000 متر مکعب بر ساعت، تولید می شود و دارای دو نوع می باشد: پمپ تک مرحله ای با توانایی ایجاد خلا در حد 80 میلی بار و پمپ دو مرحله ای که می تواند فشار محیط را به مرز 30 میلی بار برساند.

شماتیک-نمای-داخل-پمپ-خلا-آبی

مزایای پمپ وکیوم آبی

مزایای پمپ وکیوم آبی عبارتند از: سبکی، ساختار ساده و کم حجم، تعمیر و نگهداری آسان، امکان گردش ساعتگرد و پاد ساعتگرد، صدا و لرزش کم، سازگاری با اغلب سیالات و عملکرد سریع و در زمان کوتاه.

کاربردهای پمپ خلاء آبی

پمپ وکیوم آبی در فرایندهایی مانند استرلیزه کردن، فیلتراسیون، خشک کردن، گاززدایی، بو زدایی و انتقال سیالات مرطوب و خشک به کار می رود. از پمپ وکیوم آبی به وفور در طیف گسترده ای از صنایع گوناگون بهره برداری می شود که از آن جمله می توان صنایع کابینت سازی، ریخته گری، مصنوعات چوبی، نساجی، داروسازی، محصولات شیمیایی، پلاستیک سازی، محصولات غذایی، ساخت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *