مقالات

کاربری اینورتر

به این صفحه آموزنده خوش آمدید. در این صفحه می خواهیم توضیح دهیم که اینورتر و کاربری اینورتر چیست ، عملکرد آن چگونه است ، ساختار آن چگونه است ، اصل عملکرد آن چیست و انواع اصلی اینورترها در متداول ترین شرایط و نیازها چگونه مورد استفاده قرار می گیرند. به کمک نمودارهای مصور ساده AC  و DC ، در بسیاری از زمینه های کاربردی این وسیله الکترونیکی مهم و کاربری اینورتر  آگاهی پیدا می کنید ؛ شما همچنین می توانید نمودار سیم کشی برای ساخت اینورتر موج مربع و نکات کاربردی زیادی را پیدا کنید تا بتوانید خریدی ایمن ، آگاهانه و ماندگار داشته باشید.

اینورتر چیست و چرا دستگاه مهمی در صنعت محسوب می شود؟

اینورتر یک وسیله ی الکترونیکی می باشد که قادر است جریان نامی موتور را به جریان متناوب در یک ولتاژ و فرکانس معین تبدیل کند. به عنوان مثال ، اگر ما مجبور به تهیه یک لوازم خانگی شویم که در جریان متناوب 230 ولت در AC (فرکانس 50 هرتز) کار کند اما توان در دسترس نباشد ، ما می توانیم با استفاده از برق (DC) اینورتری مانند 12 ولت را برق دهیم. بنابراین استفاده از آن برای تامین انرژی توسط DC  ضروری است مانند دستگاه های برقی که در AC  کار می کنند.

کاربری اینوتر در سیستم های فتوولتایک مستقل و برای تامین انرژی دستگاه های برقی جدا شده ، کلبه های کوهستانی، کمپرهای ون و قایق ها و همچنین در سیستم های فتوولتایک متصل به شبکه می باشد تا جریان نامی موتور تولید شده توسط نیروگاه به طور مستقیم در توزیع شبکه برق وارد شوند.

کاربری اینورتر در بسیاری از موارد دیگر نیز مشهود است. از UPS گرفته تا موتورهای برقی ، از تعویض منبع تغذیه تا روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند. اصطلاح اینورتر نیز به گروه اینورتر یکسو کننده اشاره دارد ، با استفاده از جریان متناوب و برای تغییر ولتاژ و فرکانس ، جریان نامی موتور خروجی در عملکرد ولتاژ ورودی استفاده می شود.(به عنوان مثال: برای تغذیه منبع ماشین های عامل)

جریان AC یکی از محبوب ترین اینورترها است که برای تهیه ی برق مورد استفاده قرار می گیرد که سه نوع هستند:

1-اینورتر موجی مربع(مناسب برای بارهای کاملا مقاوم)

2-اینورتر موجی سینوسی اصلاح شده(مناسب برای بارهای مقاومتی و خازنی با بارهای القایی که می تواند صدا ایجاد کند.)

3-اینورترهای موجی خالص سینوسی(مناسب برای انواع بارها زیرا آن ها موج های سینوسی را برابر با شبکه برق خانگی تولید می کنند.)

چگونگی عملکرد اینورتر :

خب ، بیایید درباره ی این پدیده ی پیچیده جالب که تبدیل انرژی را انجام می دهد ، توضیح دهیم. ما گفتیم که اینورتر می تواند جریان نامی موتور از جریان مستقیم دریافت کند. خوب است که با یک توضیح جایگزین  شروع کنیم.

دینام یک ماشین الکتریکی دوار است که انرژی مکانیکی را به صورت الکتریسیته به عنوان جریان نامی موتور تبدیل می کند و پدیده طبیعی القای الکترومغناطیسی است(نمونه ای از دینام دوچرخه است). ساده ترین شکل آن، از سیم پیچ و با آهنربا دوار در نزدیکی آن تشکیل شده است. به محض اینکه یک قطب آهنربا به سیم پیچ نزدیک شود ، جریان القایی را در سیم پیچ ایجاد میکند و این در جهت مخالف  به چرخش آهنربا جریان می یابد و سپس جریان نامی موتور تولید می شود.

حالا ببینیم که چگونه یک ترانسفورماتور کار میکند. ترانسفورماتور همچنین جریان نامی موتور القا شده در سیم پیچ را تولید میکند ، میدان مغناطیسی متغیر نه تنها توسط یک آهنربا بلکه توسط یک سیم پیچ دیگر(بنام سیم پیچ اولیه) تولید می شود که دارای یک جریان نامی موتور دیگر است که در آن جریان دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + شانزده =