مقالات

پمپ وکیوم خشک چیست و چه کاربردی دارد

پمپ-وکیوم -خشک

پمپ وکیوم خشک  چیست؟

پمپ وکیوم خشک یک از انواع پمپ خلاء و نسبت به دو نوع دیگر، پمپ های آبی و روغنی، جدید تر است. اینکه پمپ را خشک می نامند به این دلیل است که بر خلاف دو نوع دیگر، از هیچ سیالی در طی عملکرد پمپ استفاده نمی شود. بنابراین هیچ گونه رطوبتی در محفظه پمپ وجود ندارد. این موضوع سبب می شود که پمپ بتواند فقط گازهای سمی و خورنده را از محیط خارج کند. چیزی که در آزمایش های شیمیایی و تحقیقات علم مواد مفید است. از طرف دیگر همین عدم رطوبت موجب بالا رفتن دمای پمپ در حین کار می شود که این امر باعث شده در ساخت پمپ وکیوم خشک ، به جای فولاد و استیل و دیگر آلیاژ ها فلزی، فقط از آهن استفاده شود. البته برای کاهش اثر این گرما و آسیب احتمالی به قطعات داخلی پمپ، یک سیستم خنک کننده داخلی در پمپ تعبیه شده است.

انواع پمپ وکیوم خشک و کاربردهای آن

پمپ وکیوم خشک دارای انواع گوناگونی از قبیل بوستر، حلزونی، کلاو، پیچی، پره ای و دیافراگمی می باشد و به هر دو صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای تولید می شود. گفتنی است توان این پمپ ها در ایجاد خلا از پمپ خلاء آبی روغنی و کم تر است.

پمپ وکیوم خشک در مواردی از جمله آزمایشگاه های صنعتی، مراکز تحقیقات پزشکی، مهندسی کشاورزی، مهندسی مواد در فرایندهای خشک کردن، فرم دادن و کاهش فشار بکار گرفته می شود.

نمای-برشی-از-پمپ-وکیوم-خشک-جهت-مشاهده-ساختار-آن

نکات مهم در انتخاب پمپ

برای انتخاب پمپ وکیوم خشک مناسب، لازم است حتما قدرت پمپ با توجه به میزان خلاء مورد نیاز تعیین شود. همچنین شرایط محیطی نیز سنجیده و امکانات مورد نیاز آن، از قبل تامین شود. مثلا برای مکش گازهای سمی و خورنده از محیط، باید لوله های انتقال کاملا آب بندی شده باشند، سیستم های تهویه فعال باشند و دستکش و ماسک برای افرادی که در محیط حضور دارند تدارک دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.